نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

همايش شهرداران و دهياران شهرستان تفت به مناسبت روز "شهرداري و دهياري"

همايش شهرداران و دهياران شهرستان تفت به مناسبت روز "شهرداري و دهياري"همايش شهرداران و دهياران شهرستان تفت با حضور فرماندار تفت و مديركل امور شهري و روستايي استانداري يزد و جمعی از بخشداران، شهرداران و دهياران شهرستان در محل فرمانداري تفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بخشداری مرکزی تفت، "فرماندار تفت " در ابتداي اين نشست كه به مناسبت روز شهرداري و دهياري برگزار شد با آرزوي قبولي طاعات و عبادات همگان در ماه مبارك رمضان، روز شهرداري و دهياري را به شهرداران و دهياران و همه عوامل مرتبط با امور مديريت شهري و روستايي شهرستان تبريك گفت.

فرماندار تفت با اشاره به اقليم مطلوب و برخورداري از مناطق روستايي ييلاقي در تفت گفت: شهرستان تفت به واسطه اين ويژگي هاي خاص و برجسته، در ايام مختلف سال با استقبال و حضور گسترده مردم مناطق مختلف استان روبرو است و گاها جمعيت شناوري بالغ بر سه برابر جمعيت ثابت شهرستان، در اين منطقه حضور مي يابند.

وي ادامه داد: اين مسئله بر ضرورت توجه خاص و ويژه به دهياري هاي شهرستان تفت مي افزايد و لازم است در اختصاص اعتبارات استاني و ملي اين موضوع مدنظر قرار گيرد.

فرماندار تفت با ارائه گزارشي از فعاليت هاي صورت گرفته براي توسعه روستايي شهرستان تفت، ادامه داد: خوشبختانه در دولت تدبير و اميد اقدامات قابل توجه اي براي توسعه زيرساختها در مناطق روستايي شهرستان تفت صورت گرفته است و بخش مهمي از روستاهاي شهرستان از نعمت خدادادي گاز برخوردار شده اند.

 

زارع با اشاره به مشكلات شديد آبي در مناطق روستايي تفت گفت: از 1800 قنات شهرستان تفت تنها 800 قنات فعال هستند و مابقي خشك شده و اين مسئله تامين آب كشاورزي را با مشكلات بسيار زيادي روبرو ساخته است.  وی خواستار اندیشیدن تمهیدات لازم برای رفع معضل بی آبی و کاهش تبعات منفی ناشی از آن شد.

فرماندار تفت در پايان با تبريك انتصاب شاكري شمسي به عنوان مديركل شهري و روستايي استانداري يزد ابراز اميدواري كرد با توجه به تجربيات و دانش وي، شاهد رونق در عرصه مديريت شهري و روستايي استان یزد باشيم.

مديركل امور شهري و روستايي استانداري يزد نيز در اين نشست با آرزوي قبولي طاعات و عبادات همگان در ماه ضيافت الهي و تبريك پيشاپيش عيد سعيد فطر، از خدمات و تلاشهاي شهرداران و دهياران شهرستان تفت به ويژه خدمات شبانه روزي فرماندار قدرداني كرد و روز شهرداري و دهياري را به همگان تبريك گفت.

"محمود شاكري شمسي" با بيان اين كه دهياران شهرستان تفت عموما افرادي سخنور، كاردان و سختكوش هستند ادامه داد: اين موضوع پتانسيل عظيمي براي شهرستان تفت بشمار می آید كه می تواند زمينه رشد و تعالي اين شهرستان را فراهم آورد.

وي با اشاره به مشكلات موجود در مناطق روستايي و شهري ادامه داد: بايد همه دست به دست هم دهيم و با تلاش و كوشش مضاعف در مسير حل مشكلات مردم عزیز گام برداريم.

شاكري روند توسعه شهري و روستايي را روندي رو به رشد و اميدوار كننده ارزيابي كرد و گفت: نامگذاري 14 تير به عنوان روز شهرداري و دهياري، داراي فلسفه اي است که مهم ترين فلسفه اين نامگذاري، تبيين اقدامات و فعاليت هاي صورت گرفته براي مردم شريف و تجليل از خادمان پرتلاش و كم توقع عرصه خطير مديريت شهري و روستايي است.

مديركل امور شهري و روستايي استانداري يزد با بيان اين كه در حال حاضر، 21 شهرداري در استان يزد فعال هستند كه بالغ بر 83 درصد جمعيت استان را در بر مي گيرند ادامه داد: 17 درصد از جمعيت استان نيز در 980 روستای داری سکنه، سكونت دارند كه خدمت رساني به آنان در قالب 353 دهياري صورت مي پذيرد.

وي از شوراهاي اسلامي به عنوان دولتهاي محلي ياد كرد و گفت: در دولت تدبير و اميد كه يكي از ويژگي هاي آن سپردن كار مردم به دست خود مردم است خدمات مهمي در اين رابطه صورت گرفته كه با جديت ادامه خواهد يافت.

شاكري شمسي افزود: "ظرفيت سازي" به معناي كسب توان براي پذيرش تصدي هاي قابل واگذاري به مردم از جمله وظايفي است كه بايد از سوي شهرداري ها و دهياري ها مدنظر قرار گيرد.

اين مقام مسئول با اشاره به اين كه دهياران و شهرداران بايد خود را براي پذيرش مسئوليت های مختلف، توانمند سازند ادامه داد: با توجه به نامگذاري امسال از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي(مدظله العالي) به عنوان سال "اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل"، اين سياست بايد در جاي جاي فعاليت هاي مديريت شهري و روستايي به روشني ديده شود.

وي  خود كفايي و خود اتكايي مالي و درآمدي را گامي مهم براي تحقق اقتصاد مقاومتي در عرصه مدیریت شهری و روستایی ارزيابي كرد و گفت: نيازمند همدلي ميان شهرداران و دهياران و اعضاي شوراهاي اسلامي براي انديشيدن تدابیر لازم در این رابطه هستیم.

وي ادامه داد: اين مسئله بر ضرورت توجه به توسعه پايدار در سايه اجراي اقتصاد مقاومتي مي افزاید و همه شهرداران و دهياران بايد اين موضوع را با جديت مدنظر قرار دهند.

مديركل امور شهري و روستايي استانداري يزد حفاظت از محيط زيست را يكي از اولويت هاي كاري در عرصه مدیریت شهری و روستایی برشمرد و خواستار نگاه ويژه به اين مسئله شد و افزود: توسعه پايدار تنها در سايه مشاركت مردم امكان پذير است و به بيان ديگر، بهره برداران هر طرح، بايد در تحقق آن طرح نیز مشاركت داده شوند. شاکری بر ترويج فرهنگ مشاركت دادن مردم در فعاليت هاي شهري و روستايي تاكيد كرد. 

وي در پايان از خدمات و تلاشهاي همه شهرداران و دهياران شهرستان تفت تجليل كرد.

توجه به روستاهاي فاقد دهياري، نگاه خاص به وجه گردشگري روستايي، توجه خاص به مراكز دهستانها، تامين اعتبار براي تكميل پروژه هاي روستايي، كمك به توسعه و تكميل واحدهاي توليدي، برنامه ريزي براي چالش آب مناطق روستايي و تكميل پروژه هاي آبرساني و گازرساني از مهم ترين درخواستهايي بود كه در اين نشست از سوي بخشداران و دهياران مناطق مختلف تفت مطرح گرديد.